Faculty & Staff

Head Principal

Shea Taylor

Information

Department
Northwest Rankin Middle Administration

Addresses

Work
1 Paw Print Place
Flowood, MS 39232
United States of America

Contact

School Email
(Primary)

Assistant Principals

Voncille Anderson

Voncille Anderson

Denese Sutton

Denese Sutton

William Vanderberry

William Vanderberry

Jeff White

Jeff White

Faculty

Faculty

Louise Aldridge

8th Grade History

Michelle Anding

7th Grade Cyber Foundations

Charles Antoine

7th Grade History

Angie G. Awad

7th Grade English

Richard Ballard

7th Grade Science

Marlie Brasseur

7th Grade English

Allen Brown

Inclusion

Meagan Burns

7th Grade Math

Shannon Caraway

7th Grade English

Jeremy Carroll

8th Grade English

Ben Cheatham

Physical Ed & Football Coach

Dawn Clancy

Exceptional Education

Lynn Clark

8th Grade English

Juliette Collier

Art

Patience Crockett

Algebra

Mary Denley

Speech Pathologist

Glenn Dorsey

8th Grade Science

Amanda Easley

Foreign Language

Shelby Edwards

7th Grade English

Suzanne Edwards

7th and 8th Grade History

Tim Ellison

Girls Basketball & Track, Cross County & Physical Education

Kyra Francois

7th Grade English

Will Frederick

7th Grade Math

Genifer Freeman

Honor Choirs, Show Choir

Brittany Green

7th Grade History

Nigel Green

Boy's Track and Physical Education

Kaci Hargett

8th Grade English

Jacob Hennes

Assistant Band Director

Heather Hines

Interventionist

Terry Hodges

Football & Physical Education

Elizabeth Hopkins

Exceptional Education

Tomeca Ingram

Exceptional Education

Debra Jennings

Art

Bonnie Johnson

Librarian

Greg Kaler

7th Grade History & Volleyball

Tameka Kersh

8th Grade English

Randi Kirkham

Exceptional Education

Billy Knight

Project Lead the Way

Nan Mangum

Art

Jennifer Martin

Venture

Melody Martin

7th Grade Math

Mike McClellan

8th Grade Cyber Foundations

Jennifer McDevitt

8th Grade Math

Matt McDonald

Band

Ann McGee

7th Grade Cyber Foundations & Yearbook

Emily Moody

8th Grade English

Steven Page

Physical Ed & Basketball Coach

Beverly Patterson

8th Grade History

Beth Peeler

8th Grade Math

Melinda Porch

Exceptional Education

Clayton Purvis

7th Grade History

Nathan Purvis

Baseball Coach & Physical Education

Kim Rigney

8th Grade Math

Shannon Risinger

EL Teacher, Equestrian Club Sponsor

Amy Rummage

8th Grade Cyber Foundations & Keystone

Kameron Russell

7th Grade English

Ginger Sasser

Librarian

Jennifer Shearer

7th Grade Math

Tara Shipp

7th Grade Science

Ann Smith

8th Grade English

Brandi Smith

7th Grade Science

M. Kathy Smith

7th Grade English

Millie Smith

7th Grade Cyber Foundations

Maegan Speights

7th Grade Math

Cinamon Streva

Exceptional Education

Gayle Strickland

Physical Education

Kandace Stringer

Girls Basketball & Track, Cross County & Physical Education

April Sullivan

8th Grade Science

Kyle Thompson

8th Grade English & Creative Writing

Neely Tindall

8th Grade Science

Kristi Trisdale

8th Grade History

Lisa Vasquez

8th Grade Cyber Foundations

Allison Ware

7th Grade Cyber Foundations

Tara Warren

7th Grade Science

Emily Wright

Theater

Counselors

Counselors

Dameta Dixon

O-Z Counselor

Janie Nash

A-G Counselor

Teresa Slay

H-N Counselor

Office Staff

Office Staff

Joy Archie

Attendance Clerk

Rebecca Bennett

Bookkeeping

Janet Holloway

Records

Stella King

Back Office

Andrea Meadows

Back Office

Stacey Willoughby

Secretary

Debrah Wilson

Office Manager, Debrah

Support Staff

Support Staff

Donna Ausborn

ARI

Juanita Cruz

Cafeteria

Edna Fairley

Janitor

Susan Hogg

Cafeteria

Melanie Kelly

ARI

Eular Magee

Janitor

Doris Matthews

ARI

Zina McLeod

ARI

Bessie Peterson

Cafeteria

Tanya Preble

Cafeteria Manager

Sylvia Ray

Mary Ricketts

Cafeteria

Pamela Stamper

Cafeteria

Mary Kathleen Terry

Cafeteria